Nadruk na odzieży

W naszej firmie istnieje również możliwość naniesienia nadruków na zakupioną odzież. 

Znakujemy ilości hurtowe - nie pojedyncze. 

Jesteś zainteresowany? Prosimy o przesłanie:
- grafiki jaka ma być nadrukowana
- orientacyjnego rozmiaru i położenia nadruku
- produktów, na których mamy umieścić Twoją grafikę
- oraz nakładu
- kontakt: biuro@taniekoszulki.com.pl  lub 513 771 666
 
Po otrzymaniu powyższych informacji, prześlemy atrakcyjną ofertą wraz z terminem realizacji.
 
 
Rodzaje nadruków

Sitodruk 

Sitodruk jest prawdopodobnie najbardziej uniwersalną i przystępną technologią druku. Można za jego pomocą zadrukować tekstylia, tworzywa sztuczne, papier a nawet szkło. Mimo tego obecnie najczęściej wykorzystywany jest do znakowania odzieży reklamowej na innych polach ustępując tampodrukowi, drukowi cyfrowemu i offsetowemu czy grawerowi.

TECHNOLOGIA
czyli jak właściwie się to robi?

Na początku należy wykonać formę drukową. Najczęściej składa się ona z drobniutkiej, metalowej lub wykonanej z tkaniny siatki rozpiętej na ramach. Na tak przygotowaną siatkę nakłada się światłoczułą emulsję, która następnie jest naświetlana. W ten sposób na siatce powstaje szablon (pamiętacie japońskie katagami? - niewiele się zmieniło). Następnie za pomocą rakli lub automatycznej karuzeli farba przetłaczana jest przez oczka siatki. Później jeszcze tylko szybka wycieczka po tunelu cieplnym aby utrwalić nadruk. I gotowe! Podobnie jak japońskie kimona w X wieku znakujemy też Wasze koszulki. Niemal jedenaście stuleci później! No i dodatkowo możemy nadruk uszlachetnić - zastosować druk puchnący, brokat, żel, druk 3D (wypukły o ostrych krawędziach).

DLA KOGO?
czyli kiedy stosować sitodruk

Zdecydowanie sitodruk nadaje się do średnio- i wysokonakładowych realizacji. Przygotowanie formy drukowej to wydatek, który przy pojedynczych sztukach lub niskich ilościach zdecydowanie zawyża jednostkowy koszt druku. Sitodruk posiada również pewne ograniczenia. Każdy kolor nakładany jest przeważnie w oddzielnym przebiegu. Oznacza to, że dla każdego trzeba przygotować formę drukową. Warto zatem mieć na uwadze, że przy sitodruku operujemy bardzo ograniczoną paletą barw - im więcej kolorów tym dłużej będzie trwał proces produkcji, a co za tym idzie - zwiększa się też koszt. Warto zatem brać pod uwagę tę technologię kiedy w projekcie mamy 1, 2 czy 3 kolory.

Sitodruk stosujemy na bawełnie, poliestrze i ich mieszankach. Doskonale sprawdza się przy znakowaniu koszulek, bluz, kamizelek odblaskowych.

JAK TO ZROBIĆ?
czyli jak przygotować projekt do sitodruku?

Sitodruk przeważnie wykonywany jest gotowymi farbami plastizolowymi lub wodnymi, a kolory dobierane są wg skali PANTONE. Pantone (Color) Matching System (PMS) to system identyfikacji kolorów opracowany przez firmę Pantone z USA.
Kolory oznaczane są numerem (np. 2352) z oznaczeniami dodatkowymi takimi jak fluorescencja, metaliczność itp. Podstawowa skala opisuje 1761 kolorów. Powstają one przez zmieszanie 18 pigmentów (w tym biały i czarny). Pantone to jeden z najbardziej popularnych wzorników kolorystycznych świata.

Niektóre drukarnie mogą cię poprosić o dostarczenie pliku z separacjami. Brzmi poważnie, ale w gruncie rzeczy chodzi o to, aby dla każdego koloru przygotować oddzielny plik. Sam projekt najlepiej przygotować w krzywych. Dobierając wielkość elementów w projekcie zawsze należy uwzględnić rozmiar znakowanej odzieży. Jeśli to możliwe - zawsze postaraj się do pliku produkcyjnego dołączyć wizualizację. Jeżeli nadruki muszą znajdować się w konkretnych odległościach od ściągacza - umieść taką informację właśnie w pliku z wizualizacją. Pomożesz tym samym drukarni i unikniesz niepotrzebnych przestojów.

JAK DBAĆ O NADRUK?
czyli ile to wytrzyma?

Mimo, że nadruki wykonane tą techniką są jednymi z najtrwalszych, to należy pamiętać o kilku zasadach podczas prania odzieży:

1. Pamiętamy o praniu na lewej stronie. Dzięki temu nadruk nie ociera się o bęben pralki i dłużej pozostaje na tkaninie.
2. Pierzemy maksymalnie w 40 stopniach i nie suszymy w suszarkach bębnowych - w wysokiej temperaturze materiał może się kurczyć i przez to ściągać i deformować nasz wzór.
3. Nie używamy odplamiaczy, wybielaczy i innych środków chemicznych - mogą one wchodzić w reakcje chemiczne z farbami.
4. Nie prasujemy po nadruku - w ten sposób możemy zepsuć nie tylko swoją ulubioną koszulkę, ale też swoje ulubione żelazko! Jeżeli trzeba wyprasować odzież z nadrukiem, to zawsze na lewej stronie i przy średniej temperaturze prasowania.

 

Druk cyfrowy DTG

 Chyba każdy z nas jest zaznajomiony z obsługą domowej drukarki. Wkładamy papier, klikamy ‘Drukuj’ i po kilku sekundach możemy wziąć do ręki gotowy wydruk. Amerykanin Matthew Rhome również znał ten proces i zadał sobie pytanie - co jeśli zamiast papieru użyjemy tekstyliów? W roku 1996 jego rozważania przyniosły efekty - na rynku pojawiła się pierwsza drukarka wykorzystująca technologię DTG.

Do tej pory wykonywanie nadruków na ubraniach było dosyć skomplikowanym procesem (przypomnijcie sobie nasz niedawny tekst Sitodruk - Najpopularniejsze metody znakowania). Wymagało dosyć pokaźnego parku maszynowego oraz niemałej wiedzy. DTG to niemal przeciwieństwo tego procesu.

TECHNOLOGIA
czyli jak właściwie się to robi?

Zapomnijcie o kliszach i karuzelach wielkości samochodu. DTG pozwala na wykonywanie nadruków dużo mniejszym urządzeniem. Proces przygotowania do druku sprowadza się wyłącznie do przygotowania pliku, a czas przygotowania maszyny do druku liczony jest dosłownie w sekundach. Odzież umieszczamy na specjalnej, sztywnej podkładce, która następnie przechodzi przez drukarkę. Grafika aplikowana jest bezpośrednio na nośniku, który następnie należy utrwalić termicznie. I gotowe! Jakby tego było mało - DTG pozwala nam na odzwierciedlenie niemal całej palety barwnej, a nawet druk z przejściami tonalnymi. Brak konieczności przygotowania form drukarskich czy sit pozwala na drukowanie już od jednej sztuki.

DTG może być wykonywany na dwóch rodzajach urządzeń - technologią na sucho (np. maszyny DuPont) lub na mokro (wet on wet – np. na maszynach Kornit).

Przed nałożeniem finalnego wzoru w obydwu przypadkach konieczne jest zagruntowanie materiału. I tutaj pojawiają się różnice. W przypadku druku na sucho najpierw należy materiał wysuszyć, a następnie zacząć drukowanie. W przypadku druku na mokro farbę nakłada się bezpośrednio na mokry grunt.

Efekt wydruku różni się nieznacznie w zależności od wybranej metody. Druk na sucho jest bardziej czasochłonny, ale daje nam nieco lepsze odwzorowanie i nasycenie koloru. Taki wzór jest również nieco wyraźniejszy, ponieważ farba nie wsiąka w tkaninę. W przypadku druku na mokro mamy natomiast gwarancję, że wzór będzie bardziej trwały przez to, że wnika głębiej we włókna.

Jak każda technologia DTG posiada jednak również swoje ograniczenia. Jednym z podstawowych niedogodności jest ograniczone pole zadruku - przeważnie nie większe od formatu A3. Tak przygotowany nadruk mimo, że stosunkowo trwały wymaga też większej uwagi podczas prania - o tym trochę szerzej w dalszej części tekstu.

Idealnym podłożem do druku DTG jest odzież bawełniana - różnego rodzaju koszulki, polówki, bluzy czy torby. Do niedawna jedynym dostępnym rodzajem podłoża było 100% bawełny, jednak od jakiegoś czasu coraz więcej drukarni umożliwia druk na białych podłożach poliestrowych lub mieszankach poliestru i bawełny.

DLA KOGO?
czyli kiedy stosować DTG

Z pewnością DTG nadaje się idealnie do niskich nakładów, dlatego często jest wykorzystywany przez osoby niezwiązane z branżą do wykonania koszulek na imprezy okolicznościowe czy inne nieoficjalne imprezy. Ale nie oznacza to, że nie nadaje się do wykorzystania w większej skali. Bardzo dokładne odwzorowanie skomplikowanych kolorystycznie projektów pozwoli na druk grafik o nasyconych kolorach czy przejść tonalnych, które są ekstremalnie trudne do osiągnięcia innymi technologiami i wymagają niemałej wiedzy i doświadczenia. Fakt, że nie ma konieczności przygotowania sit czy form drukarskich sprawia, że możemy personalizować nadruk na każdej sztuce odzieży - doskonałe wyjście w przypadku strojów sportowych.

JAK TO ZROBIĆ?
czyli jak przygotować projekt do DTG?

Przygotowanie pliku  DTG to chyba jeden z najłatwiejszych procesów. Zdecydowana większość drukarni poprosi was o zwykły plik bitmapowy z przezroczystością. Naturalnym wyborem jest tutaj format TIFF, ale pojawia się pewna ciekawostka. Projekty nie muszą być przygotowane w przestrzeni CMYK - druk DTG można wykonywać również z plików w przestrzeni barwnej RGB, zatem do wyboru mamy również format PNG.

JAK DBAĆ O NADRUK?
czyli ile to wytrzyma?

Tutaj niestety musimy być trochę bardziej uważni niż przy nadrukach wykonanych na przykład w technologii sitodruku.

1. Pierzemy na lewej stronie. Dzięki temu nadruk nie będzie się szybko ścierał.
2. Pierzemy maksymalnie w 30 stopniach przy 600 obrotach na minutę. Ubrań zadrukowanych w tej technologii nie powinniśmy też suszyć w suszarkach bębnowych.
3. Tak jak w przypadku innych nadruków - nie prasujemy wzoru. Jeżeli już koniecznie musimy to zrobić - prasujmy na lewej stronie w niższej temperaturze.
4. Kategorycznie nie stosujemy odplamiaczy, pamiętajmy też, że nie możemy takiej odzieży prać chemicznie.

Jeśli zastosujemy się do tych zaleceń nadruk wykonany technologią DTG powinien cieszyć nasze oko nawet po 50 praniach!

 

Flex (gładki)

Kolorowe folie termotransferowe są idealnym materiałem do wykonywania niskonakładowych nadruków o dużej trwałości i nasyceniu kolorów na praktycznie wszystkich tkaninach. Technologia ta polega na ploterowym wycięciu wzoru z foli pokrytej klejem i wgrzaniu jej za pomocą termoprasy w materiał. Nie wymaga przygotowywania matryc. Technika pozwala wykonać nadruki w tradycyjnych kolorach jak również metalicznych, odblaskowych, fluorescencyjnych lub brokatowych. Doskonały materiał pod nadruk na koszulki, ubrania robocze, odzież sportową, czapki, torby z materiału, itp.

 

 

Flock

Nanoszony poprzez termotransfer (jak FLEX). Nadruki odznaczają się niezwykłą trwałością i odpornością na promienie UV i wielokrotne pranie. Charakteryzują się łatwością nanoszenia. Są miłe w dotyku i mają elegancki wygląd. Folia, której się używa do tej techniki jest barwiona w masie, co powoduje, że nadruk zachowuje świeżość i trwałość koloru nawet po wielu latach użytkowania. Technika pozwala wykonać nadruki tylko w tradycyjnych kolorach. Doskonały i elegancki materiał pod nadruk na koszulki, odzież roboczą, odzież sportową, czapki, torby z materiału, itp.

Flex cyfrowy 

Wydruk farbami solwentowymi na specjalnej folii matowej flex. Możliwość drukowania zdjęć, grafiki wielobarwnej z przejściami tonalnymi. Wzór nadruku można wyciąć po obrysie praktycznie w dowolnym kształcie. Pozostałe parametry jak Flock

Sublimacja

Technika polegająca na przenoszeniu nadruków podczas termicznej przemiany gazowej. Nadruki wykonuje się na materiale transferowym specjalnymi farbami sublimacyjnymi, następnie przenosi się je docelowo na białe (jasne) tkaniny zawierające min 50% poliestru (najlepiej 100%) lub ceramikę za pomocą specjalistycznych termopras w wysokiej temperaturze i docisku. Farby wnikają w materiał i dzięki temu charakteryzują się brakiem warstwy pośredniej na tkaninie, wysoką trwałością, pełną kolorystyką i dobrym odwzorowaniem kolorów z przejściami tonalnymi. Metoda idealna dla jasnych poliestrowych strojów sportowych i poliestrowych toreb. Maksymalny format znaku to A3.

Haft komputerowy

Ta metoda jest zazwyczaj wykorzystywana do większych nakładów ze względu na wysoki koszt przygotowania programu haftującego. Uzyskuje się jednak bardzo elegancki i niepowtarzalny efekt. Haft komputerowy jest na ogół wykorzystywany do zdobienia materiałów grubszych (koszulki polo, bluzy czy polary) na tych materiałach haft wygląda lepiej ponieważ nie dochodzi w nim do ściągania materiału i nie wymaga podkładania wielu warstw fazeliny, jak jest to niezbędne przy materiałach cienkich. Haft znacznie usztywnia też całość tkaniny, dlatego nie zalecane jest wykonywanie tą techniką dużych, jednolitych powierzchni typu fotografia A4 lub większa.

 

  NAKŁAD KOLORY TRWAŁOŚĆ CECHY
Flex gładki od 1 szt. 1-4 ograniczone do 40 kolorów ze wzornika bez przejść tonalnych Wiele lat jeśli pierzemy na lewej stronie w temp. do 40°C. Wirowanie do 500 obrotów. NIE PRASOWAĆ NADRUKU! Prawie na każdy rodzaj tkaniny. Bez możliwości zrobienia nadruków na szwach,  zamkach itp. Min. wielkość znaku 7mm.
Flock mechaty od 1 szt. 1-4 ograniczone do kilkudziesięciu kolorów ze wzornika bez przejść tonalnych Wiele lat jeśli pierzemy na lewej stronie w temp. do 40°C. Wirowanie do 500 obrotów. NIE PRASOWAĆ NADRUKU! Prawie na każdy rodzaj tkaniny. Bez możliwości zrobienia nadruków na szwach, zamkach itp. Min. wielkość znaku 10mm
Flex Cyfrowy od 1 szt. Full kolor (CMYK) z przejściami tonalnymi. Wiele lat jeśli pierzemy na lewej stronie w temp. do 40°C. Wirowanie do 500 obrotów. NIE PRASOWAĆ NADRUKU! Prawie na każdy rodzaj tkaniny. Bez możliwości zrobienia nadruków na szwach, zamkach itp. Zalecany format max. A4.
Sublimacja od 1 szt. Full kolor (CMYK) z przejściami tonalnymi. Wiele lat jeśli pierzemy w temp. do 90°C. Bez dodatków wybielaczy! Tylko na tkaninach jasnych (najlepiej białych) z min. 50% poliestru (najlepiej 100%). Max. format A3. Możliwy zadruk na szwach.
Sitodruk od 100 szt.(proste wzory) 1-6 kolorów bez przejść tonalnych Wiele lat jeśli wykonanie jest solidne i zastosowane dobre farby. Pranie w temp. do 40°C bez wybielaczy! Wirowanie do 500 obr. Nie prasować. Praktycznie każdy rodzaj tkaniny. Możliwy zadruk na szwach.
Sitodruk pełnokolorowy (CMYK) od 300  szt. Full kolor z przejściami tonalnymi. Wiele lat jeśli wykonanie jest solidne i zastosowane dobre farby. Pranie w temp. do 60°C bez wybielaczy! Wirowanie do 500 obr. Nie prasować. Praktycznie każdy rodzaj tkaniny. Możliwy zadruk na szwach.
Haft komputerowy od 50 szt. Ilość kolorów jest ograniczona (max. 12 kolorów jednocześnie). Bez przejść tonalnych. Wiele lat. Można prać w temp. do 90°C i prasować. Wirowanie do 500 obr. Na grubsze rodzaje tkaniny (polo, bluzy, polary). Zalecany format max. A5.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl